Thursday, December 5, 2019

Huawei yöneticisi Mıng Vancou kendisini destekleyenlere teşekkür etti

Ming, "Samimiyetiniz, yolumu aydinlatan bir deniz feneri" basligiyla kaleme aldigi mektup, Huawei'nin internet sitesinde yayimlandi.

Teknoloji sirketi Huawei'nin sahibinin kizi ve Mali Isler Direktörü (CFO) Ming Vancou, ABD'nin Iran'a yönelik yaptirimlarini deldigi gerekçesiyle Kanada'da gözaltina alinmasinin birinci yilinda "Geçen bir yilda durumumla yüzlesmeyi ve bunu (durumumu) kabul etmeyi ögrendim. Artik bilinmeyen olmaktan korkmuyorum." ifadesini kullandi.

Ming, Huawei'nin resmi internet sitesinde yayimlanan "Samimiyetiniz, yolumu aydinlatan bir deniz feneri" baslikli mektubunda, Kanada'da geçirdigi bir yilda, korkuya, aciya, hayal kirikligina, çaresizlige ve mücadeleye sahit oldugunu belirtti.

Mektubunda, "Geçen bir yilda durumumla yüzlesmeyi ve bunu (durumumu) kabul etmeyi ögrendim. Artik bilinmeyen olmaktan korkmuyorum." ifadesine yer veren Ming, cezaevindeki 10 günün ardindan, mahkemede vatandaslarin davayi izlemesi için ayrilan bölümden, kefaletle sartli saliverilmesi kararina alkis gelmesi karsisinda gözyaslarina boguldugunu aktardi.

Sincin'da yasarken zamanin çok hizli geçtigini dile getiren Ming, ancak simdi is arkadaslariyla ayrintilar üzerine konusmaya, kitap okumaya ve yagli boya yapmaya vakit bulabildigini belirtti.

Ming, kendisini destekleyenlere, kibarligindan ötürü Kanadalilara, cezaevi memurlarina ve Alouette Kadin Islah Merkezi'ndeki mahkumlara tesekkür etti.

Sartli saliverilmesi karari çerçevesinde, elektronik kelepçe takilan ve Vancouver'daki evinden 23.00-06.00 saatleri arasinda çikamayan Ming'in ABD'ye iade durusmasi için gelecek ay yeniden hakim karsisina çikmasi bekleniyor.

Ming mektubunda, ABD'nin Iran'a yönelik yaptirimlarini deldigi iddialari hakkinda ise yorumda bulunmadi.

- Huawei krizi

Huawei'nin sahibi Rin Cingfey'in kizi ve sirketin Mali Isler Direktörü (CFO) Ming Vancou, ABD'nin Iran'a yönelik yaptirimlarini delmek suçlamasiyla 1 Aralik 2018'de Kanada'nin Vancouver kentinde tutuklanmisti. 3 gün süren kefalet durusmasinin ardindan davaya bakan Kanadali Hakim William Ehrcke, Ming'in ABD'nin resmi iade talebini beklerken 10 milyon Kanada dolari kefaletle sartli saliverilmesine hükmetmisti.

Gözaltinin, ABD Baskani Donald Trump ve Çin Devlet Baskani Si Cinping'in Arjantin'de düzenlenen G20 Zirvesi'nde ticaret savaslarinda yasanan gerilimin düsürülmesi amaciyla yaptigi görüsme sirasinda gerçeklesmesi dikkati çekmisti. Olayin ardindan Çin Disisleri Bakanligi, Ming Vancou'yu gözaltina alan Kanada'yi insan haklarini ihlalle suçlamis ve Huawei yetkilisinin bir an önce serbest birakilmasini talep etmisti.

- Çin de iki Kanadaliyi tutuklayarak misillemede bulunmustu

Ming'in tutuklanmasinin ardindan Çin, Kanadali eski diplomat Michael Kovrig ile girisimci is adami Michael Spavor'u, Çin'in ulusal güvenligini tehlikeye atan faaliyetlerde bulundugu iddiasiyla tutuklamisti. Çin ayrica uyusturucu kaçakçiligi davasindan, 2016 yilinda 15 yil hapis cezasina çarptirilan bir baska Kanada vatandasi Robert Schellenberg'i de yeniden yargilayarak ayni günlerde hakkinda idam karari vermisti.

Kanada'daki hukuk çevreleri, siyasi boyutu olan iade davalarinin, Kanada mahkemelerindeki hukuk sürecinin, geçmisteki örneklerinde oldugu gibi yillarca sürdügüne atifta bulunarak Ming Vancou'nun davasinda da uzun bir hukuk mücadelesine sahit olacaklari yorumunu yapiyorlar.