Thursday, December 5, 2019

Huawei, 2019 yılı 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı

Huawei bu yilin 3. çeyreginde yillik bazda yüzde 24,4 artisla 610,8 milyar Çin Yuani (CNY) gelir elde etti - Huawei’nin 2019’un ilk üç çeyregindeki akilli telefon sevkiyatlari, yillik yüzde 26 artisla 185 milyon adedi asti - 2019 yilinin üçüncü çeyreginin sonunda, 700'den fazla sehir, 228 Fortune Global 500 sirketi ve 58 Fortune Global 100 sirketi, Huawei'yi dijital dönüsüm ortagi olarak seçti

ISTANBUL (AA) - Huawei bu yilin 3. çeyreginde yillik bazda yüzde 24,4 artisla 610,8 milyar Çin Yuani (CNY) gelir elde etti. Bu dönemde sirketin net kar marji yüzde 8,7 oldu.

Huawei, 2019 yilinin üçüncü çeyregine iliskin sonuçlarini açikladi. Bu yilin ilk üç çeyreginde, Huawei, yillik bazda yüzde 24,4 artisla 610,8 milyar CNY gelir elde etti. Bu dönemde sirketin net kar marji yüzde 8,7 olarak gerçeklesti.

Sirketten yapilan açiklamaya göre, Huawei, IT altyapisina ve akilli cihazlara odaklanmayi sürdürerek operasyonlarinin verimliligini ve kalitesini artirmaya devam etti. Operasyonel ve organizasyonel istikrarini arttiran Huawei, performansini 2019 yilinin ilk üç çeyreginde saglamlastirdi.

- Akilli telefon sevkiyatlari ilk üç çeyrekte 185 milyon adet

Açiklamaya göre, Huawei Tüketici Elektronigi Grubu istikrarli sekilde büyümeye devam etti. Huawei’nin 2019’un ilk üç çeyregindeki akilli telefon sevkiyatlari, yillik yüzde 26 artisla 185 milyon adedi asti. Sirket ayrica PC'ler, tabletler, giyilebilir ürünler ve akilli ses ürünleri gibi diger yeni isletmelerde de hizli bir büyüme kaydetti.

Huawei Mobil Hizmetler (HMS) ekosistemi 170'ten fazla ülke ve bölgeyi de kapsayacak sekilde gelisti. HMS’yi su anda dünya çapinda 1,07 milyon kayitli gelistirici kullaniyor.

- Huawei 5G için 60'tan fazla ticari sözlesme imzaladi

Yazilim ve donanimda benzersiz yeniliklere sahip olan, ayni zamanda sektör ve tüketicilerden büyük begeni toplayan Vision akilli ekran, 3. çeyrekte piyasaya sürüldü. Tasiyici sektöründe, dünya çapinda 5G aglarinin ticari konuslandirmasi hizlandi.

Huawei, 5G Super Uplink, akilli ve basitlestirilmis nakliye aglari gibi lider, yenilikçi çözümler üretmeye devam etti. Sirket ayrica, tasiyicilarin inovasyonunu ve büyümesini saglamak için 5G deterministik ag olusturma üzerine bir endüstri inovasyon tabani olusturmak için endüstri ortaklariyla birlikte çalisti.

Bugüne kadar, Huawei 5G için 60'tan fazla ticari sözlesme imzaladi ve lider global tasiyicilarla 400 binden fazla 5G Massive MIMO aktif anten ünitesini (AAU) dünya pazarlarina sevk etti.

Huawei ayrica kurumsal sektörler için, Horizon Digital Platformunu baslatti. Bu yakinsak, açik ve verimli platform, Huawei'nin kapsamli teknolojik deneyimine dayaniyor. Açiklamaya göre, Huawei, dijital dünya için temel olusturmak ve trilyonlarca ABD dolarina deger bir dijital dönüsüm endüstrisi yaratmak için müsteri ve ortaklariyla birlikte çalismayi hedefliyor. Bu platform ayni zamanda hükümet, kamu hizmetleri, finans, ulasim ve elektrik gibi çesitli sektörlere dijital dönüsümlerini hizlandirmalari için yardimci olacak.

Açiklamada yer verilen bilgilere göre, 2019 yilinin üçüncü çeyreginin sonunda, 700'den fazla sehir, 228 Fortune Global 500 sirketi ve 58 Fortune Global 100 sirketi, Huawei'yi dijital dönüsüm ortagi olarak seçti.

Huawei'nin bulut hizmetinin gelisimi de hizlaniyor. Üçüncü çeyrekte Huawei'nin bilgisayar stratejisine göre dünyanin en hizli yapay zeka egitim kümesi olan Atlas 900'ü piyasaya sürdü. Sirketin piyasaya sürdügü diger yenilikçi ürünler arasinda Huawei Cloud Ascend Yapay Zeka küme hizmetleri, Kunpeng ve Ascend islemcileri tarafindan desteklenen 112 yeni hizmet ve Endüstriyel Akilli Ikizler yer aliyor.

Bu ürünler hükümet, internet servis saglayicisi (ISS), otomotiv, finans ve diger birçok sektörde büyük atilimlar gerçeklestirdi. Üç milyon isletme kullanicisi ve gelistiricisi, ürün ve çözümler gelistirmek için Huawei Cloud 'u kullandi.