Thursday, December 5, 2019

Almanya 5G'de Huawei'ye yeşil ışık yaktı

Huawei ticaret savaslarinin ardindan ABD tarafindan yapilan kisitlamalara ragmen Almanya ve Isviçre'de yeni 5G anlasmalari imzaladi - ABD’nin diger ülkelerden Huawei konusunda kisitlama getirme talebine ragmen Almanya, 5G altyapisinin kurulmasinda Çin sirketi Huawei'yi disarida birakmadi - Isviçreli telekom firmasi Sunrise de 5G dagitimi konusunda Huawei ile is birligi yaparak Avrupa'daki ilk 5G iç mekan servisini kullanima sundu

ISTANBUL (AA) - ABDULKADIR GÜNYOL - Çinli telekominikasyon sirketi Huawei ticaret savaslarinin ardindan ABD tarafindan yapilan kisitlamalara ragmen Almanya ve Isviçre'de yeni 5G anlasmalari imzaladi.

ABD Baskani Donald Trump'in 2016 yilinda baskanlik koltuguna oturmasinin ardindan en çok odaklandigi konulardan biri olan ABD'nin Çin'e karsi ticaret açigi, zamanla iki ülke arasinda ticaret savaslarina kapi araladi.

ABD'nin, dis ticaret açigini kapatmak için ilk olarak Mart 2018'de Çin'den ithal edilen günes panelleri ve alüminyuma uygulanan gümrük vergilerini artirmasi ile baslayan ABD-Çin ticaret savasi, iki ülke arasinda yine büyük rekabet alanlarindan biri olan teknolojiyi de siçrarken aralarinda Çinli teknoloji sirket Huawei'nin de bulundugu büyük Çinli sirketler ABD hükümeti tarafindan kara listeye alinmisti.

- Teknoloji ticaret savaslarinin merkezinde

Iki ülke arasindaki ticaret savaslarinin odak noktasina yerlesen teknoloji ürünlerinin ihracat oranlarindan Çin'in gözle görülür üstünlügü ön plana çikiyor.

Geçen yil, ABD'nin Çin'den en fazla ithal ettigi ürünler arasinda 77 milyar dolarla bilgisayar, 70 milyar dolarla cep telefonu ve 54 milyar dolarla giyim ürünleri ilk üç sirada yer alirken, Çin'in ABD'den en çok ithal ettigi ürünler arasinda ise 16 milyar dolarla ticari uçak, 12 milyar dolarla soya ürünleri ve 10 milyar dolarla otomobil basi çekmisti.

- Huawei tartismalarin göbeginde yer aliyor

Daha çok akilli telefon markalari ve 5G altyapi tedarikçisi olarak ön plana çikan Huawei sirketi üzerindeki baskilar Huawei'nin üst düzey yöneticilerinden ve sirketin kurucusu Ren Zhengfei'nin kizi Meng Wanzhou'ya Iran'a yönelik ambargolari ihlal ettigi iddiasiyla Kanada'da yapilan operasyonla daha da ivme kazandi.

Trump'in Huawei kisitlamalarinin ardindan Google, Huawei cep telefonlarinda Android isletim sistemi ve uygulamalarinin kullanilmasini kaldirdi, bazi ülkeler de Huawei'in 5G teknolojisinin ulusal güvenlik altyapilarinda kullanilmayacagini duyurdu. Huawei ise Android'de yasayacagi olasi kisitlamalara karsi tüm cihazlarla ve senaryolarla uyumlu bir kullanici deneyimi sunmak için tasarlanan mikro çekirdek tabanli isletim sistemi olan HarmonyOS'u dünyaya duyurmustu.

- Almanya 5G'de Huawei'yi disarida birakmadi

Ancak bütün kisitlamalara ragmen Huawei sirketi Birlesik Krallik ve Avrupa'nin pek çok ülkesinde 5G çalismalarina hiz kesmeden devam etti.

ABD’nin diger ülkelerden Huawei konusunda kisitlama getirme talebine ragmen Almanya, 5G alt yapisinin kurulmasinda Çin sirketi Huawei'yi disarida birakmadi.

Deutsche Welle'de (DW) yayimlanan habere göre Almanya'da sali günü duyurulan ülkenin telekomünikasyon aglarinin yapimi ve isletilmesi ile ilgili yasa tasarisina göre, ag saglayicilar özellikle mahrem bilgilerin yurt disina çikarilmamasi konusunda güvenilir oldugunu kanitlamak zorunda olacak.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'de 5G yatirimlari üzerine yaptigi açiklamada "Biz hiçbir sirket, hiçbir aktör için ön yargili bir yaklasim içinde degiliz." açiklamasinda bulunarak Huawei'yi 5G'de disarida birakmayacaklarini ima etti.

Ayrica Isviçreli telekom firmasi Sunrise de 5G dagitimi konusunda Huawei ile is birligi yaparak Avrupa'daki ilk 5G iç mekan servisini kullanima sundu.

Huawei 5G LampSite çözümünü kullanan Sunrise, magazalari ve otellerin de aralarinda bulundugu birçok farkli mekanda 5G dagitimi konusunda Huawei ile çalisacak. Sunrise, bu is birligiyle Isviçre ve Avrupa'daki ilk 5G iç mekan servisini baslatmis oldu.